Zielony nalot na fasadzie budynku nie tylko nieestetycznie się prezentuje, ale może również prowadzić do zniszczenia elementów wykończeniowych tej powierzchni. Na szczęście istnieją niezawodne sposoby na to, aby pozbyć się niechcianych wykwitów. Zastanawiasz się, jak usunąć glony oraz mech z elewacji? A może chcesz dowiedzieć się, jak zapobiegać występowaniu tego niepożądanego zjawiska? Przygotowaliśmy garść porad, dzięki którym ściany zewnętrzne Twojego domu odzyskają dawną świetność.
Wykwity – dlaczego się pojawiają?
Powstawaniu glonów (alg) oraz mchu sprzyja wilgotne środowisko. Właśnie w takich warunkach rozwijają się one najlepiej, porastając elewacje – zwłaszcza wschodnie i północne, a także te, które są zacienione. Zmiany mogą objąć całą ścianę lub tylko jej część w miejscach, gdzie w wyniku różnicy temperatur między powierzchnią elewacji a otoczeniem dochodzi do największej kondensacji wody.
Jak pozbyć się mchu i glonów ze ścian domu?
Proste mycie elewacji wodą może okazać się niewystarczające w przypadku zielonych wykwitów. Choć fasada z pewnością zostanie odświeżona i będzie wyglądać znacznie lepiej, jednak nie zostanie z niej usunięte skażenie biologiczne. Spowoduje to, że w krótkim czasie znów czeka nas niekontrolowany rozrost mchu i glonów. Aby skutecznie je usunąć, należy przeprowadzić czyszczenie wieloetapowe.
Profesjonalne usuwanie zielonego nalotu
Realizowana przez specjalistów usługa mycia i renowacji zewnętrznych ścian domu dobierana jest do rodzaju wykończenia elewacji. W przypadku cegły klinkierowej wykorzystywana jest metoda hydrodynamiczna o odpowiednio ustalonym zakresie ciśnienia, co zabezpiecza przed uszkodzeniem delikatnych fug. W razie pozbywania się wykwitów z delikatnego tynku akrylowego postępuje się ostrożniej, dobierając właściwe ciśnienie, temperaturę wody oraz biobójcze, chroniące przed przebarwieniami preparaty chemiczne.
Po przeprowadzeniu usuwania glonów i mchu powierzchnia zostaje zaimpregnowana, aby efekt odświeżenia utrzymywał się możliwie jak najdłużej.