Mycie dachów to proces konserwacji zapobiegawczej mający na celu utrzymanie dachu w dobrym stanie i wydłużenia trwałości powierzchni .
Polega na:
- usuwaniu brudu,
- osadów,
- mchów,
- liści,
- glonów oraz odchodów ptaków.
W celu utrzymania dachów w czystości zaleca się mycie połaci dachowej maksymalnie co 5 lat.
Efekt czystości jest bardzo ważny, aczkolwiek regularne czyszczenie dachu sprawi że nawet po wielu latach dachówka będzie wyglądać wspaniale ponieważ mchy, glony czy porosty nie będą uszkadzać warstwy szkliwa dachówek.
Regularna pielęgnacja dachu może przedłużyć jego żywotności nawet o kilkadziesiąt lat.
Przed przeprowadzeniem czyszczenia dachu należy ocenić stan techniczny połaci oraz rodzaj materiału dachowego. Dobrze jest także przygotować dach do czyszczenia poprzez wyczyszczenie rynien z liści i pozostałości organicznych.
Pokrycia dachowe nadające się do mycia to : dachówki cementowe, dachówki ceramiczne, blachodachówki oraz gonty.
Mycie dachówki cementowej
Mycie tego rodzaju powierzchni wymaga specjalistycznych środków zmiękczających ponieważ tego rodzaju dachówki mają chropowatą powierzchnię.
Faktura ta sprawia że łatwo osadzają się zabrudzenia na jej powierzchni .Bakterie grzyby i porosty mogą przedostawać się w głąb faktury dachówki a w miejscach zacienionych pojawiają się porosty.
Alternatywą na walkę z brudem na dachu jest impregnacja dachówek .
Specjalistyczne preparaty sprawiają że powierzchnia dachówki zostaje zabezpieczona a podczas opadów woda nie utrzymuje się na powierzchni tylko spływa z dachu do rynien.
Mycie blachodachówki
Dach pokryty blachodachówką narażony jest na pękanie , korozję i zanieczyszczenia emisyjne.
Czyszczenie dachu powinno odbywać się przy użyciu delikatnego detergentu który nie uszkodzi blachy i nie wejdzie w reakcję z powierzchnią. Należy pamiętać że promieniowanie Uv oraz napięcia wewnątrz blachodachówki w połączeniu z wilgocią to bardzo niekorzystne warunki dla tego rodzaju powierzchni.
Spłukiwanie należy wykonać myjką ciśnieniową.
Mycie dachówki ceramicznej
Dachówkę ceramiczną dzielimy na trzy rodzaje:
- dachówka ceramiczna naturalna wykonana z gliny z domieszką margla, oraz składników uszlachetniających .Ten rodzaj dachówki z racji na swoją porowatość należy dość często czyścić . Struktura połaci dachu sprawia że zabrudzenia dość łatwo osiadają a brak możliwości zabezpieczenia dachu przed promieniowaniem uv sprawia że kolor dachu może wyblaknąć.
- dachówka ceramiczna angobowana również naturalna ale posiada warstwę ochronną. Warstwa ta sprawia iż tego typu dachówki nie wymagają częstego mycia , a powłoka zabezpieczająca sprawia że kolor nie blaknie. Tego typu dachówki należy czyścić co około 15 lat.
- dachówka ceramiczna glazurowana , tego typu dach nie wymaga częstego mycia ponieważ dachówka pokryta jest szkliwem . Jest to najwyższy możliwy poziom zabezpieczenia ze strony producentów pokryć dachowych.
Wszystkie dachówki ceramiczne należy myć z zachowaniem ostrożności , polega to na pokryciu dachu substancją powierzchniowo czynną a następnie mycie hydrodynamiczne.
Najnowsze komentarze