Każdemu właścicielowi posesji zależy na tym, aby jego przydomowe nawierzchnie wyglądały nienagannie. Jednym z problemów, z którymi często muszą się zmagać, jest uciążliwy porost mchu na kostce brukowej. Nieestetycznym wykwitom można przeciwdziałać, przygotowując podbudowę betonową pod podjazdy oraz ścieżki i odpowiednio planując spadki, które odprowadzą nadmiar wody do ziemi. To dobre rozwiązania, jednak tylko dla osób dopiero zabierających się za wykonanie nawierzchni w otoczeniu domu.

Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej

Nawet jeśli zaobserwowałeś porost mchu na swoim chodniku, a nie chcesz modernizować podwórka i projektować go od nowa, są sprawdzone sposoby na to, by poradzić sobie z niepożądanymi zmianami na wyłożonej już kostce brukowej. Jednym z nich jest przeprowadzanie regularnego czyszczenia z zastosowaniem środków chemicznych do chropowatych powierzchni, które usuwają brud, chwasty i niechciany mech, ale nie niszczą przy tym samego materiału budowlanego.

Umyć porośniętą nawierzchnię można samodzielnie, jednak dokładne czyszczenie kostki brukowej zrealizowane przez profesjonalną firmę daje gwarancję, że podczas usługi opryski chemiczne nie zostaną przypadkowo zastosowane wokół ścieżek na starannie posadzone rośliny. Wykwalifikowani pracownicy wykorzystują odpowiednio dobrane preparaty oraz myjki ciśnieniowe, co pozwala na precyzyjne i bezpieczne wykonanie czyszczenia kostki brukowej. Skorzystanie z usług fachowców to także duża oszczędność cennego czasu.

Co poza czyszczeniem ograniczy porost mchu?

Zielony nalot możemy również usuwać ręcznie, wykorzystując w tym celu narzędzia ogrodnicze oraz drucianą szczotkę. Po realizacji tego czasochłonnego zadania fugi warto zasypać piaskiem bądź mączką granitową. To rozwiązanie nie spowoduje całkowitego zahamowania rozwoju zielonego porostu na nawierzchni, ale może spowolnić ten proces. Czynności należy powtarzać systematycznie, gdy tylko zauważymy pojawiające się na nowo chwasty. Jeśli mech jest wyjątkowo uporczywy, z zachowaniem ostrożności można skorzystać także z palnika gazowego.