Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Poznaniu, Puszczykowie czy też Pobiedziskach pokrycie dachowe wraz z upływem lat starzeje się, niszczeje, ale przede wszystkim brudzi. Dodatkowo, jeśli dom znajduje się w stosunkowo zacienionym miejscu, mogą na nim pojawić się porosty czy mchy, które wpływają na jego walory estetyczne. Z tego też względu pokrycie dachowe powinno być poddawane regularnej konserwacji, do której z całą pewnością możemy zaliczyć także jego czyszczenie oraz mycie.

Dach to wizytówka całego budynku

Niektórzy mogą zadać sobie pytanie „dlaczego czyścić dach”? Odpowiedź brzmi: z wielu przyczyn. Przede wszystkim jest to reprezentatywna część budynku, gdyż widać ją ze znacznej odległości. Wysokie walory estetyczne poszycia sprawiają więc miłe wrażenie i przyciągają wzrok. Jednak nie tylko względy wizualne mają znaczenie w tym kontekście. Czyszczenie pozwala bowiem na przedłużenie żywotności pokryć budynku. Poszycie jest bowiem narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, a także pyłów, mikroorganizmów, zalegających liści czy też osiadających zanieczyszczeń z kominów. Mycie pokrycia budynku spowolni więc jego degradację i sprawi jednocześnie, że będzie się prezentowało, tak jakby było nowe.

Jak myć dach, by był zadbany?

Mimo że jednym z rozwiązań stosowanych przez właścicieli budynków jest mycie poszycia karcherem, jest ono mało skuteczne. Strumień sprężonej wody, co prawda usunie stosunkowo niewielkie zabrudzenia, jednak nie poradzi sobie z tymi bardziej uciążliwymi. Z tego też względu najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalizującej się w czyszczeniu dachów firmy. Profesjonaliści w tym celu używają nowoczesnego sprzętu oraz środków chemicznych dobieranych w zależności od rodzaju poszycia. Oprócz dokładnego i precyzyjnego czyszczenia niezwykle ważna jest również regularność, co sami sugerują producenci dachówek. Ich mycie powinno przeprowadzać się raz na 5-7 lat w zależności od typu produktu ze względu na delikatność szkliwa. Dzięki regularnemu dbaniu zapobiega się kruszeniu oraz pękaniu tego rodzaju poszycia.